Provinciale Zeeuwse Courant - maandag 20 januari 2003

Liveshow radio prikkelt politici

Door Piet Kleemans

ZIERIKZEE - De kop is eraf. Het eerste live-praatprogramma van Radio Schouwen-Duiveland ging zaterdagavond vanuit de foyer van het pas geopende Zierikzeese Filmtheater de ether in en de kabel op en het leverde een levendig debat tussen de lijsttrekkers van CDA, VVD en PvdA op. Het CDA werd zwaar onder vuur genomen.

Dat het naast de landelijke verkiezingen over de toekomst van het ziekenhuis in Zierikzee zou gaan lag voor de hand. CDA-minister De Geus van volksgezondheid heeft zich de toorn van velen op de hals gehaald met de op een Schouwse CDA-verkiezingsbijeenkomst gedane belofte dat hij zich zal inspannen voor realisering van een `profielziekenhuis` inclusief 24-uursbereikbaarheid, specialisten en de nodige apparatuur. Want niet alleen belooft hij een volgens de critici volstrekt niet realistisch profielziekenhuis, hij haalt daarmee ook een streep door veel bescheidener Schouwse plannen voor onder meer een centrale huisartsenpost, een goede ambulance-dienstverlening en een bescheiden herstelafdeling.
CDA-wethouder L. Geluk-Poortvliet kreeg van talkshow-presentator T. van den Nouweland als eerste het woord over de ziekenhuiskwestie en zij daagde haar mede-collegeleden A. van der Wouden (PvdA) en G. van de Velde-de Wilde (VVD) meteen uit. ,,Ik begrijp niet dat er zo afwijzend op de plannen van minister De Geus gereageerd wordt. Als hij zegt dat hier een profielziekenhuis komt zeg ik `Hartelijk dank`. Maar wat je ziet is dat iedereen hier de hakken in het zand zet. Daar begrijp ik helemaal niets van.``
PvdA-wethouder Van der Wouden (volksgezondheid) reageerde getergd. Hij zei met stomheid geslagen te zijn door het gemak waarmee De Geus een streep haalde door de Schouwen-Duivelandse plannen en de in Van der Woudens ogen weinig kritische reactie daarop van de eilandelijke CDA`ers. ,,De Geus kwam met verkiezingsretoriek en het CDA fungeerde als applausmachine.``
Van der Wouden kreeg bijval van VVD-wethouder Van de Velde. Zij constateerde droogjes dat De Geus wel op zich fraaie plannen lanceert, maar verzuimt er een zak geld naast te zetten om ze ook uit te voeren. CDA-wethouder Geluk verdedigde haar partijgenoot De Geus te vuur en te zwaard, maar kon Van de Velde en Van der Wouden niet overtuigen.
Verder werd in In de Week - zoals het praatprogramma gedoopt is - aandacht besteed aan communicatieproblemen als gevolg waarvan (huis)artsen vaak veel te laat bij verkeersongelukken geroepen worden, was er een interview met handballer E. Schaalje, kwam Bruenaar J. de Ronde met een gesproken column in dialect en vulden de leden van de Zierikzeese havenzangers de foyer van het filmtheater met hun zeemansliederen.

Wennen
Presentatoren T. van den Nouweland en A. Bolle kregen het niet cadeau tijdens hun vuurdoop. De eerste minuten was een irritant gepiep van rondzingende microfoons hun deel en er had op het laatste moment een gast afgezegd. Van den Nouweland: ,,Tja, hoop stress wel. En het was nu en dan behoorlijk lawaaierig. Wat geroezemoes op de achtergrond is aardig, maar dit was voor ons best moeilijk. En van die kleine dingen als een klokje op tafel zodat je tenminste weet hoeveel tijd je nog moet vullen. Leerstof voor de volgende keer.``